Glifosat jest organicznym, chemicznym związkiem z grupy fosfoinianów. Jest głównym składnikiem ponad 90 środków chemicznych do zwalczania traw i roślin zielonych, w tym najbardziej popularnego Roundup`u. Stworzony i wyprodukowany został przez firmę Monsanto w latach 70 XX wieku. Jego działania opierają się głównie na hamowaniu w roślinach zdolności do syntezy białek. Oprysk powoduje, że substancje zaczynają wnikać w głąb zielonych, niezdrewniałych części roślin i wraz z płynami ustrojowymi docierają w ciągu  około 3 tygodni do każdej komórki rośliny. Dotyczy to zarówno części naziemnych jak i tych podziemnych. W tym czasie rośliny powoli i sukcesywnie zamierają aż do całkowitego obumarcia zarówno części nadziemnej jak i korzeni, bulw, rozłogów czy też cebul. Jest to herbicyd totalny czyli nieselektywny. Oznacza to, że po jego zastosowaniu zostaną wyeliminowane nie tylko chwasty ale również rośliny pożyteczne.

Zastosowanie glifosatu

Glifosat stosowany jest na całym świecie na masową skalę. W niewielu krajach są ograniczenia w jego stosowaniu. W żadnym nie jest zakazany całkowicie. A skoro tam łatwo dostępny to służy również do zwalczania chwastów w małych gospodarstwach czy też przy uprawach amatorskich. Stosuje się go do likwidacji ugorów pod przyszłe uprawy czy trawniki. Masowo stosowany jest do odchwaszczania linii kolejowych wraz z nasypami. Wolno używać go do likwidacji roślin w zbiornikach wodnych, pod warunkiem, że woda ta nie jest przeznaczona do spożycia. Ponieważ nie przenika przez zdrewniałe części roślin na masową skalę używany jest w sadach i winnicach w celu pozbycia się traw i chwastów. Rośliny modyfikowane genetycznie, jak np. rzepak czy kukurydza są odporne na działanie glifosatu, dlatego też opryskuje się nim te uprawy w celu pozbycia się chwastów.

Skutki nadużywania glifosatu

Skutkiem masowego stosowania glifosatu jest bez wątpienia fakt, że trudno już znaleźć człowieka, który by tej substancji chemicznej w sobie nie nosił. W roku 2018 przebadano wszystkich posłów zasiadających w Europarlamencie. I okazało się, że nie ma wśród nich żadnego, u którego nie występowałby w moczy glifosat. A jego  stężenie przekraczało często niemal siedemnastokrotnie dopuszczalne normy. Jeśli zatem wszyscy nosimy go w sobie to czy nam szkodzi? Tu już jednoznacznych odpowiedzi nie ma. Są naukowcy i organizacje twierdzące, że jest szkodliwy a wręcz rakotwórczy. Jednak są i takie, które zapewniają o jego nieszkodliwości pod warunkiem stosowania w zalecanych dawkach. Ale o jego wycofaniu z rynku apeluje większość organizacji ekologicznych. Do walki z tym herbicydem przystępują już państwa europejskie. Włochy, Francja czy Holandia wprowadziły u siebie ograniczenia w jego stosowaniu. Zakazano jego stosowania w miejscach publicznych. Natomiast na terenie Belgii mogą glifosat stosować jedynie firmy, które posiadają specjalną licencję.

Odpowiedź na glifosat – 100% naturalna

Warto w końcu rozejrzeć się za środkiem, który pomoże w walce z chwastami a przy tym  nie zacznie zalegać w organizmach. I na herbicyd totalny chemiczny odpowiedzieć herbicydem totalnym ale w 100% naturalnym.  I taki herbicyd pojawił się na rynku. Jest to Effect 24H. Jest niezwykle szybki i skuteczny w działaniu. Jeśli chwasty zostaną potraktowane środkiem rankiem słonecznego, suchego i ciepłego poranka, to już po godzinie będzie można dostrzec, że chwasty zaczynają więdnąć. A po 24 godzinach będą uschnięte. Tę siłę Effect 24H zawdzięcza niezwykle skoncentrowanemu wyciągowi z roślin. Substancją czynną w tym preparacie jest kwas pelargonowy (nanonowy), uzyskany z roślin. Jest to herbicyt nieselektywny, dlatego stosując go nie można zapominać, że oprócz chwastów wyeliminuje również wszystkie inne rośliny. Przenika do roślin poprzez jej zielone części. Nie ma za to do niej dostępu przez te zdrewniałe. Jest zatem niezwykle skutecznym środkiem do usuwania chwastów i traw w szkółkach drzew i krzewów, winnicach i sadach. Jego karencja wynosi 24 godziny, zatem już następnego dnia można bezpiecznie zrywać i spożywać owoce z drzew i krzewów bez obaw, że mogą zaszkodzić.

Effect 24H sprawdza się również przy eliminowaniu chwastów ze szczelin chodników, z wysypanych żwirem czy kamieniami podjazdów czy utwardzanych placów zabaw. Po 24 godzinach dzieci mogą się już w opryskanych wcześniej miejscach bezpiecznie bawić. Bez żadnych przeszkód można również wypuścić zwierzęta.

Jeśli w planach jest zamiana ugoru w trawnik czy też w miejsce przeznaczone do upraw, to i w tych miejscach Effect 24H pokaże co potrafi. I nie trzeba będzie czekać 3 tygodni na sianie jak w przypadku użycia glifosatu. Po 24 godzinach będzie można już zupełnie bezpiecznie dla siebie i przyszłych upraw rozpocząć prace.

W walce z mchem nie ma innego naturalnego a przy tym niezwykle skutecznego środka jakim jest Effect 24H.

Jest to nowość na polskim rynku ale bez wątpienia ma przyszłość – naturalną w 100%.