Ogród ekologiczny to przede wszystkim miejsce, które pozbawione jest chemii. Wielu osobom coraz bardziej zaczyna zależeć na środowisku, właśnie dlatego staramy się odtworzyć środowiska całkowicie naturalne. Aby ogród był ekologiczny, trzeba zrezygnować ze stosowania wszelkich preparatów chemicznych. Zamienić je można na ekologiczne nawozy oraz opryski.
ogród nawożony ekologicznymi produktami
Ekologiczne ogrody

Aktualnie coraz więcej osób jest zainteresowanych temat ekologicznym. Wymiana chemicznych nawozów na naturalne, pozwoli nam cieszyć się zdrowymi zbiorami. Nie tylko owoce będą smaczniejsze, ale również i warzywa. Oprócz tego nasze kwiaty będą rosnąć lepiej, niż dawniej. Na pewno zauważysz szybko różnice. Ekologiczne nawożenie pozwoli nam także odpowiednio zadbać o środowisko. Temat ten jest na czasie i warto zrobić wszystko, aby pomóc w dbaniu o naszą planetę. Możemy w naturalny sposób wyprodukować pyszne zbiory. Naturalne metody pielęgnacji oraz ochrony roślin mają naprawdę sporo zalet. Nawozy naturalne, kompost czy opryski naturalne – wszystko to sprawi, że nasz ogród będzie prezentował się przepięknie.

Jakie są zasady ekologicznego nawożenia?

Z całą pewnością kompostowanie pozytywnie wpływa na naszą roślinność. Powstaje on przede wszystkim w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślin. Taki nawóz sprawia, że gleba jest pulchna. Właśnie dlatego rośliny rosną szybciej i są zdecydowanie zdrowsze. Kompost nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Płodozmian to kolejna metoda, która pozytywnie wpływa na roślinność w naszych ogrodach. Sadzenie w ogrodzie warzyw z przeróżnych grup w odpowiedniej kolejności po sobie z całą pewnością ogranicza powstawanie szkodników oraz pomaga w zachować składniki odżywcze w glebie. Buraki, które zostaną posadzone na miejscu roślin strączkowych na pewno wyrosną duże i piękne. Oprócz tego pozostawią po sobie doskonałą glebę, która będzie bogata w azot. Warto również dowiedzieć się jakie warzywa powinny rosnąć obok siebie, ponieważ to również ma wpływ na zbiory. Wspomnieć trzeba, że cebula posadzona obok marchewki to dobry pomysł, gdyż te warzywa wzajemnie się chronią przed szkodnikami.

Opryski, które warto zastosować w ogrodach

Uprawianie ogrodu w sposób ekologiczny niesie za sobą mnóstwo zalet, które z całą pewnością zostaną docenione przez wszystkich ogrodników. Opryski również mają duży wpływ plony, które możemy zebrać. Popularne są preparaty ekologiczne, które mogą być wykonane na przykład z oleju parafinowego. Taki oprysk można wykonać samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzić można wiele pieniędzy. Opryski zawierają wszelkie potrzebne substancje odżywcze w odpowiednim składzie i proporcjach. Ekologia jest tematem bardzo ważnym, powinniśmy się o nią zatroszczyć. Ekologiczne opryski drzew owocowych można zastosować na przykład na jabłka, brzoskwinie, śliwki, gruszki lub czereśnie. Oprysk możemy wykonać samodzielnie, z takich roślin, jak: mniszek lekarski, krwawnik pospolity, pokrzywa, skrzyp polny, a także cebula. Rośliny te są cennym surowcem i pozytywnie wpłyną na wszystkie nasze zbiory.