Maść ogrodnicza to preparat, który może się przydać praktycznie każdemu ogrodnikowi. Substancja tego typu jest absolutnie niezbędna przy leczeniu ran drzew i krzewów, a także wykonywaniu cięć i szczepień.
Właściwości maści ogrodniczych
W sklepach ogrodniczych zazwyczaj znaleźć można wiele typów maści przeznaczonych do zabezpieczania ran i krzewów, jednak sposób ich działania jest zazwyczaj zbliżony. Zazwyczaj maść ogrodnicza zawiera w swoim składzie odpowiedni środek grzybobójczy. Substancja pokrywa rany drzew i krzewów, które powstały w wyniku uszkodzeń mechanicznych i mrozowych, a także innych czynników. Maść ogrodnicza skutecznie zapobiega zakażeniom rośliny oraz ułatwia gojenie ran. Stosowanie jej przyspiesza również zabliźnianie się cięć i miejsc szczepień. W ten sposób uzyskać można bardzo odporną na działanie czynników atmosferycznych, twardą oraz elastyczną powłokę, która skutecznie leczy rany drzew i krzewów.
Użytkowanie maści ogrodniczych
Maść ogrodnicza powinna być stosowana bezpośrednio zaraz po cięciu. Zanim preparat zostanie użyty, należy wymieszać go do uzyskania pożądanej, jednolitej konsystencji. Następnie maść powinna być równomiernie i ostrożnie nałożona na ranę, również wokół jej brzegów. Do aplikacji najlepiej wykorzystać specjalny pędzelek. Maści ogrodnicze nadają się do stosowania przez cały rok. Nie można jednak nakładać tego typu substancji podczas deszczu oraz mrozu, ponieważ czynniki te mogą uszkodzić świeżą warstwę nałożoną na ranę. W przypadku szczepienia roślin, przygotowane miejsce należy owiną opaskami lub folią i starannie zasmarować maścią. Czynność ta powinna być przeprowadzona bezpośrednio po zabiegu, za pomocą drewnianej łopatki lub dołączonego pędzelka.
Składniki w maściach ogrodniczych
Na rynku znaleźć można maści ogrodnicze o różnym składzie. Tego typu produkt może zawierać na przykład wodne roztwory alkoholu laurlowego i eteru polioksyetylenoglikolowego, a także zabezpieczającą substancję przeciwgrzybiczą, czyli tiofanat metylu. Skład może być też całkowicie organiczny. Takie maści tworzą na powierzchni roślin fizyczną barierę, która chroni tkanki przed wnikaniem niezwykle groźnych patogenów o działaniu chorobotwórczym. Maść ogrodnicza może być też mieszaniną kalafonii, wosków i rozpuszczalników organicznych. Takie substancje przeznaczone są przede wszystkim do szczepienia roślin, a także zabezpieczaniu cięć.
Domowa maść ogrodnicza
Interesującą alternatywą dla maści ogrodniczej zakupionej w sklepie może być samodzielnie przygotowana mieszanka farby emulsyjnej z dodatkiem fungicydu. Sposób ten bardzo często wykorzystywany jest przez ogrodników, ponieważ pozwala na ograniczenie kosztów związanych z leczeniem roślin. Zazwyczaj wydatki związane z samodzielnym przygotowaniem tego rodzaju maści ogrodniczej są znacznie niższe, niż zakup gotowego produktu. Do wykonania preparatu potrzebna jest jedynie farba emulsyjna oraz odpowiedni środek grzybobójczy, który będzie zawierał dodatek tiofanatu metylu. W celu uzyskania optymalnego, dwuprocentowego roztworu należy zmieszać w jednym litrze farby około 20 ml fungicydu.