Nabłyszczacze do roślin to specjalne preparaty, które przeznaczone są przede wszystkim do nabłyszczania warstwy wierzchniej listowia. Zazwyczaj w ich skład wchodzi bardzo wysokiej jakości mieszanka naturalnych produktów przeznaczonych do profesjonalnej pielęgnacji roślin doniczkowych, dodatkowo uzupełniona mikroelementami i cennymi dla kondycji roślin pierwiastkami. Dobry nabłyszczacz do roślin z powodzeniem może być wykorzystywany również do upiększania kompozycji i bukietów kwiatowych.
nadanie połysku liściom roślin
Zalety nabłyszczaczy do roślin
Stosowanie nabłyszczaczy do roślin może przynieść bardzo wiele
korzyści. Dlatego użytkowane są nie tylko w warunkach domowych, ale również profesjonalnych, na przykład kwiaciarniach oraz specjalnych sklepach botanicznych. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie znacznie ulepszonego wyglądu roślin. Dotyczy to nie tylko odmian doniczkowych, ale również różnego rodzaju gatunków ogrodowych. Wysokiej jakości nabłyszczacz do roślin jest w stanie zapewnić długotrwały i niebywale estetyczny efekt połysku, który znacząco poprawia naturalną urodę roślin. Stosowanie odpowiedniego preparatu przeciwdziała ponadto osadzaniu się kurzu na liściach. Prawidłowo i regularnie wykonywane nabłyszczanie skutecznie eliminuje także zanieczyszczenia i plamy na powierzchni liści, powstałe na skutek zraszania roślin.

Stosowanie nabłyszczaczy do roślin
Przeprowadzanie nabłyszczania przy użyciu odpowiedniego preparatu nie jest skomplikowanym zadaniem. Dodatkowo większość produktów dostępnych jest w formie wygodne sprayu, co jeszcze bardziej ułatwia aplikację. Pierwszym krokiem jest nabycie odpowiedniego nabłyszczacza do roślin, który warto zakupić ze sprawdzonego źródła. Za pomocą preparatu należy ostrożnie spryskać wierzchnią warstwę liści. Najlepiej wykonać to zadanie z odległości około 30 cm, jednak niektóre produkty wymagają mniejszej odległości. Efektywność działania preparatu zwiększa się wraz z każdą kolejną aplikacją. Nabłyszczacz do roślin powinien być używany co około 2 – 3 tygodnie, jednak w przypadku szczególnie cienkich i delikatnych listków lepiej wydłużyć o dodatkowy tydzień.

Nabłyszczanie roślin
Nabłyszczacze mogą być stosowane na roślinach osłabionych i zanieczyszczonych przez szkodniki, na przykład te żerujące na nadziemnych częściach gatunków ozdobnych. Dobry nabłyszczacz jest w stanie uzupełnić składniki pokarmowe rośliny i oczyścić jej powierzchnię z obszarów zasiedlonych przez owady. Preparaty tego typu ograniczają również transpilację w pomieszczeniach o dużym poziomie suchości, a jednocześnie nie hamują w żaden sposób naturalnych procesów oddychania liści. Decydując się na zakup nabłyszczacza do roślin i stosowanie tego typu produktu, warto zachować szczególną ostrożność. O ile skład nabłyszczaczy jest zazwyczaj bezpieczny dla większości roślin, niektóre bardziej delikatne odmiany mogą źle znosić jego aplikację. Dotyczy to przede wszystkim gatunków o owłosionych listkach, sukulentów, bluszczy, paprotek, kaktusów czy roślin winoroślowatych. Nie tolerują one nabłyszczaczy, jednak można względem nich zastosować inną formę pielęgnacji.