Glifosat jest systemicznym herbicydem o działaniu totalnym. Oznacza to, że jest środkiem nieselektywnym i niszczy w zasadzie większość roślin zielonych na planecie (oprócz w zasadzie skrzypu). Ten organiczny związek chemiczny wyprodukowała pod nazwą handlową Roundup w roku 1974 firma Monsanto, wchodząca obecnie w skład grupy Bayer. Ale od momentu, gdy wygasły prawa patentowe, glifosat stał się głównym składnikiem około 90 innych środków chwastobójczych. Choć do dziś Raoundup jest najpopularniejszym i najczęściej kupowanym na świecie środkiem. Wszystkie te produkty oprócz glifosatu zawierają wiele innych substancji chemicznych, które glifosat wspierają we wnikaniu w głąb roślin.

Zastosowanie i działanie glifosatu

Jest to niewątpliwie herbicyd niezwykle skuteczny. A skuteczność swą zawdzięcza umiejętności wnikania poprzez części zielone i niezdrewniałe w głąb roślin po uprzednim ich spryskaniu. Poprzez tkanki przewodzące stopniowo dociera do każdej części rośliny powoli ją uśmiercając. I mowa tu zarówno o częściach naziemnych jak i podziemnych, czyli korzeniach, bulwach, cebulach, kłączach czy rozłogach. Od chwili zastosowania oprysku przez około 3 tygodnie trwa nieodwracalny proces zamierania rośliny. Procesowi temu opiera się jedynie skrzyp. Dzięki działaniom człowieka, który stworzył rośliny modyfikowane genetycznie, odporne na glifosat są również te uprawy. Kukurydza czy soja GMO z powodzeniom opierają się jego działaniom.

Glifosat jest również powszechnie stosowany w uprawach amatorskich: w warzywnikach, sadach czy winnicach. Może być stosowany do oczyszczania z roślin zbiorników wodnych, ale tylko pod warunkiem, że nie są to zbiorniki przeznaczone do gromadzenia wody pitnej. Rzadko można zobaczyć zarośnięte roślinnością torowiska. To też zasługa glifosatu, który na długo oczyszcza je z porastających traw i innych roślin. Ugory, które zostały przeznaczone pod uprawy lub trawniki również najczęściej zostają potraktowane Roundup`em lub podobnym specyfikiem w celu oczyszczenia i przygotowania powierzchni.

Czy glifosat jest rakotwórczy?

W sieci jest mnóstwo najróżniejszych materiałów, artykułów, opracowań naukowych w których przeczytać można o szkodliwości glifosatu. Prawie drugie tyle mówi o jego nieszkodliwości. Dlatego warto zagłębić się w temat i wyrobić własną opinię. ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa wraz z WHO wydały opinię, że szkodliwy dla ludzi nie jest jeśli zastosowany w dawce 2 g/kg masy ciała. Ale przewodniczącym obrad był właściciel instytutu, który wcześniej otrzymał od firmy Monsanto, właściciela marki Roundup dotację dla swej placówki. Natomiast Europejska Agencja Chemikaliów opublikowała w roku 2017 raport, w którym dowodzi, że nie jest środkiem zagrażającym reprodukcji, ale już silnie uszkadza oczy. Za to Międzynarodowa Agencja Badań nad rakiem uznała glifosat jako prawdopodobnie rakotwórczy. Czy jest czy nie jest, lepiej go z upraw amatorskich wykluczyć.

Effect 24H – zamiast glifosatu

Trudno od razu zmienić mentalność koncernów, ale sami możemy na własnym podwórku przestać stosować glifosat a zacząć środki naturalne. Bez wątpienia będzie miało to zbawienne skutki dla zdrowia i dla środowiska. Pierwszym niezwykle skutecznym środkiem, a jednocześnie w 100% naturalnym jest Effect 24h. Działa kontaktowo, niszcząc zielone i niezdrewniałe części roślin. Jest środkiem nieselektywnym więc nie można stosować go do opryskania roślin pożytecznych. Można go z powodzeniem stosować w szkółkach, winnicach i sadach, gdyż nie uszkadza drzew a po 24 godzinach owoce można już bezpiecznie spożywać. Świetnie sprawdza się przy usuwaniu mchu.

Wystarczy doba by widzieć efekty jego działania a teren poddany opryskowi jest bezpieczny i bez obaw można wyjść z dziećmi na spacer czy też wypuścić zwierzęta. Świetnie nadaje się do oczyszczenia terenów pod przyszły trawnik czy też uprawy. Naturalność swą zawdzięcza pochodzeniu. A jest silnie skoncentrowanym wyciągiem z roślin. Substancja czynna: kwas nonanowy (związek z grupy kwasów karboksylowych). Effect 24h jest idealnym pomocnikiem przy zwalczaniu chwastów, traw i upraw w przydomowych ogródkach i amatorskiej uprawie drzew owocowych i winorośli. Raz użyty stanie się ulubieńcem każdego ogrodnika, sadownika czy właściciela winniczki.