Za oknem zima, nie myślimy jeszcze nawet o przedwiośniu, o wiośnie nawet nie wspominając. Wydawać, by się mogło, iż dla ogrodu jest to nic więcej, nic mniej jak okres “leżakowania”. Nic bardziej mylnego, wszakże… Ogród rozpoczyna się od projektu.
aspekty prawne wycinki drzew
Samodzielność a doświadczenie
W katalogach, zarówno tych papierowych, jak i internetowych, znajdziemy masę ogłoszeń firm trudzących się projektowaniem ogrodów. Nie można się temu dziwić – skoro płacimy za projektowanie wnętrz, dlaczego mielibyśmy nie zainwestować w profesjonalne projektowanie ogrodu? Spróbujmy jednak zadać pytanie inaczej – skoro samodzielnie próbujemy udekorować nasz dom, czemu nie poświęcić czasu i siły na samodzielne zaprojektowanie jego otoczenia?

Wsparcie elektroniczne
Decydując się na samodzielne opracowanie koncepcji ogrodu, warto posiłkować się dostępnym oprogramowaniem do projektowania ogrodów. Podobnie jak software do dekorowania wnętrz, umożliwiają one wirtualne odwzorowanie terenu oraz rozmieszczenie na nim obiektów. Taka dwu- lub trójwymiarowa wizualizacja jest nieocenionym dla amatora wsparciem i ułatwia prace na każdym etapie. Warto skorzystać z takiej formy projektowania, gdyż umożliwia łatwe nanoszenie zmian na planie, a duża ilość oprogramowania jest darmowa!

Inwentaryzacja
W pierwszym etapie projektowania ogrodu zbierzmy informacje o naszej działce, jej ukształtowaniu oraz obiektach stałych na jej terenie. Następnie, zaznaczmy na niej wszelkie czynniki, mogące mieć znaczenie dla doboru roślin lub wytyczania stref (nasłonecznienie, warunki glebowe, sąsiedztwo, naturalna rzeźba terenu). W przypadku wykorzystywania płatnych lub darmowych programów komputerowych do projektowania ogrodu zapiszmy taką wersję działki jako szablon, do którego zawsze będziemy mogli wrócić!

Podział funkcjonalno-przestronny
Mając opracowany ogólny szkic nieruchomości, przechodzimy do fazy projektowania właściwego. Wyrzućmy z wyobraźni “to, co jest” i skupmy się wyłącznie na wyświetlonym w programie do projektowania rzucie działki. Takie spojrzenie umożliwi nam na nowo wytyczenie stref. Podstawowe dwie – użytkową i wypoczynkową – wyznaczmy w pierwszej kolejności. Po naniesieniu bazowego podziału, twórzmy na zasadzie “od ogółu do szczegółu”, schodząc na coraz mniejsze jednostki podział i wypełniając je architekturą ogrodową, np. huśtawką dla dzieci. Pamiętajmy, że strefy często będą się przenikać, np. trawnik może pełnić łącznik między wytyczonymi strefami, pełniąc funkcje obu części działki. Zmiany szczegółowe mogą więc wprowadzać zmiany w podziale ogólnym – ze względu na taką charakterystykę planowania podziału jeszcze raz rekomendujemy dobór darmowego programu do projektowania ogrodów, gdyż to ułatwi nam elastyczną pracę z planem.

Realizacja
Ostatni etap tworzenia ogrodu według własnego projektu jest najbardziej wymagającym. Polega on na wcieleniu w życie wszystkiego co do tej pory wypracowaliśmy, nierzadko w sferze wirtualnej – na ekranie komputera w oprogramowaniu do projektowania ogrodów. Ostatnią czynnością planowania w tym etapie jest dobór konkretnych roślin, sprzętu. Z pomocą może przyjść nam odpowiedni software, sugerujący elementy architektury ogrodowej o wymiarach elementów użytych w programie!