Pośród wielu osób pomidor uchodzi za prawdziwy przysmak, który może być spożywany, jako danie główne lub dodatek do innych potraw. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, czy nasze warzywa nie są atakowane przez choroby. Każda z chorób dotykających pomidory może przyczynić się do ich obumierania i powodować duże straty w plonach. Dlatego też warto zadbać o to, żeby w odpowiedni sposób ustrzec się przed tego rodzaju sytuacjami.

Zaraza ziemniaczana
To jedna z najczęściej występujących chorób na pomidorach. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby z rodziny Phytophthora infestans. Pośród hodowców tego warzywa choroba ta uchodzi za jedną z groźniejszych, ,gdyż może być przyczyną utraty nawet całych plantacji pomidora. Pierwsze oznaki choroby mogą być dostrzegalne już w miesiącu czerwcu w postaci szarych plam szybko rozrastających się na liściach. Plamy mogą być widoczne również na owocach, które w wyniku ich występowania zaczynają czernieć i zamierać. Warunkami sprzyjającymi chorobie jest duża wilgotność powietrza i deszczowa pogoda.

Mączniak prawdziwy pomidora
Najbardziej rozpoznawalnym objawem porażenia pomidora tą chorobą jest przede wszystkim biały nalot pod postacią białych plamek na górnej stronie liścia, który po krótkim czasie zaczyna zlewać się w jednolitą całość i pokrywać pełną powierzchnie liścia. Nalot może pojawiać się także na pędach rośliny. Choroba atakuje najpierw dolne partie rośliny, po czym sukcesywnie wędruje ku górze atakując całą roślinę.

Szara pleśń
Głównym miejscem, które atakuje ta choroba są szypułki kwiatowe i miejsca po oderwanych liściach. W pierwszej fazie zaczynają być widoczne początkowo małe szare plamki, które bardzo szybko się powiększają. Plamy po jakimś czasie pokrywają się białym nalotem. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i nazbyt duże zagęszczenie roślin.

Zgorzel
Zgorzel i brunatna zgnilizna pomidorów to kolejny typ choroby atakującej tą roślinę. Do zarażenia chorobą dochodzi w wyniku uaktywnienia się i ataku ze strony grzyba Didymella lycopersici znajdującego się w glebie. Wskutek zaatakowania rośliny przez zgorzel dochodzi do zniszczenia całej rośliny, która zaczyna więdnąć w całości. W pierwszym stadium rozwoju choroby, na łodydze pomidora pojawiają się brunatne plamy, które po pewnym czasie zaczynają być widoczne również na owocu wokół jego szypułki.

Rak
Rak bakteryjny pomidora jest wywoływany przez Corynebacterium michiganense. Choroba ta atakuje w jednakowo równym stopniu rośliny uprawiane zarówno w gruncie jak i pod osłoną. Głównym objawem choroby jest więdnięcie i zamieranie liści, na których wcześniej pojawiają się brunatne plamy.

Pomidory na nasze stoły trafiają, jako dorodne czerwone warzywa, które możemy spożywać z prawdziwym smakiem. W swoim składzie zawierają one wiele cennych składników odżywczych i witamin. Żebyśmy jednak mogli się nimi w pełni rozkoszować, współcześni producenci pomidorów czy to na skalę przemysłową czy wyłącznie do własnego użytku muszą się zatroszczyć o to żeby roślinę uchronić przed atakiem różnego rodzaju pasożytów i chorób. W zwalczaniu chorób pomidora mogą być zastosowane ekologiczne i chemiczne metody.