Tak jak wszystkie inne rośliny, tak i borówki amerykańskie są narażone na różnorodne choroby. Przejawiają się one plamami na liściach i pędach, a także zamieraniem pędów (a niekiedy i całych krzewów). Mogą one doprowadzić do osłabienia kwitnienia, mniejszej liczby plonów, a nawet całkowitego braku owoców. Na szczęście choroby da się rozpoznać dzięki wyraźnym objawom.
Choroby wirusowe
Krzewy borówek mogą zachorować z powodu oddziałujących na nie wirusów. Są to wtedy:
– Szok borówki amerykańskiej – Objawy ujawniają się w pierwszym roku zainfekowania: kwiaty oraz liście zaczynają opadać. W następnych latach choroba nie daje objawów zauważalnych gołym okiem, ale zarówno ilość, jak i jakość owoców jest g orsza niż w zdrowych krzewach.
– Oparzelina – Objawia się opadaniem liści rośliny już wczesnym latem – do tego pojawia się na nich brzegowa chloroza. Jeśli chodzi o objawy choroby, to nasilają się one z każdym kolejnym rokiem.
– Nitkowatość – Charakteryzuje się tym, że na pędach krzewu pojawiają się wyraźne, czerwone nitki, zaś na liściach czerwone przebarwienia. Do tego, liście stają się drobne, a nawet zdeformowane (zaczynają przypominać listki wierzby).
– Czerwona plamistość pierścieniowa – Na górnych stronach liści krzewu zaczynają pojawiać się czerwone plamy (w kształcie pierścieni). Bywa, że takie plamy mogą wystąpić także na samych owocach.
Choroby grzybowe
– Szara pleśń – Najpierw na borówce tworzą się zarodniki konidialne. W czasie deszczu zakażają one młode tkanki. Zainfekowane kwiaty zaczynają zamierać, na owocach pojawiają się zielone plamy, a później borówki gniją. Natomiast porażone chorobą organy zaczynają pokrywać się szarym nalotem grzybni.
– Zgorzel pędów – Objawy są najbardziej widoczne w dolnych częściach pędów borówki, gdzie pojawiają się nekrozy, a kora pęka. Plamy nekrotyczne mają purpurową obwódkę, a kiedy kora drewnieje staje się srebrzysta. Wszystko to sprawia, że pędy borówki zamierają.
– Mączniak prawdziwy – Pojawia się na kwiatach i dolnej stronie liści w postaci biało-szarego nalotu. Porażone kwiaty umierają, a skażone owoce nie nadają się do jedzenia.
– Antraknoza – Pojawia się na wszystkich nadziemnych częściach krzewów jako purpurowe plamy. Objawy zaczynają się w czasie dojrzewania owoców, dlatego zaczynają one gnić tuż przed zbiorami.
Zwalczanie chorób
Aby zapobiegać występowaniu chorób, można zastosować kilka czynników, które zmniejszają zagrożenia – są to:
– sadzenie roślin z kwalifikowanych szkółek,
– zachowywanie odpowiedniego rozstawu: 2 metry odstępu w rzędach i 2.5 metra odstępu między rzędami,
– odpowiednia i skrupulatna pielęgnacja krzewów (bo rośliny osłabione łatwiej ulegają chorobom).
Jeśli chodzi o choroby wirusowe – nie da się ich leczyć (zakażone rośliny trzeba wykopać i spalić). Można jednak skutecznie zwalczać wektory, tzn. owady (np. mszyce) przenoszące wirusy chorobowe. Natomiast, jeśli chodzi o występowanie chorób grzybowych, porażone pędy trzeba niszczyć. Jednocześnie, ważna jest także ochrona chemiczna. Polega ona na opryskiwaniu krzewów w czasie kwitnienia, a później wzrostu owoców. Zabiegi trzeba dostosować do warunków pogodowych, należy też pamiętać o okresie karencji (zachowanie odstępu od oprysku do zbioru borówek).