Biała wierzbówka wierzby

biała wierzbówka topoli
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica składa jaja w czerwcu i lipcu na spodniej stronie liści wierzby lub na jej pniach. Pokrywa je tężejącą na powietrzu białą piankową wydzieliną. Jaja są zdolne do przezimowania. Po 2 tygodniach wylęgają się z nich gąsienice.

Objawy : Gąsienice

Gąsienice są czarne, silnie owłosione, na grzbiecie mają widoczny rząd żółtobiałych plam oraz czerwone brodawki. Długość ich ciała dochodzi do 45 mm. Żerują na liściach wierzby. Na początku szkieletują liście by później zjadać je całkowicie. Również gąsienice mogą zimować. Gdy nadejdzie przedwiośnie gąsienice rozpoczynają żerowanie na pączkach liści. Po zakończeniu żerowania otaczają się delikatnym, luźnym oprzędem przytwierdzonym między liśćmi.

Objawy : Poczwarka

Poczwarka jest koloru czarnobrunatnego, ma długie żółte włoski a ciało jej pokryte jest żółtymi plamkami. Jej kremaster jest zakończony wieńcem kolców. Rozwija się na gałązkach, w szczelinach kory lub między liśćmi.

Objawy : Owad dorosły

Motyl ma błyszczące, białe skrzydła o rozpiętości ok. 45 mm, które pokryte są lekkim, brunatnym nalotem wzdłuż przedniego brzegu. Odwłok ma kolor żółtobiały z ciemniejszymi poprzecznymi przepaskami i jest on słabo zaostrzony. Odnóża motyla są czarne i mają białe pierścienie.

Owady powodują gołożery na wierzbach.

Powrót