Wiśnia jest drzewkiem pestkowym, które narażone jest w szczególny sposób na różnego rodzaju zagrożenia. W okresie zimowym jest niezwykle wrażliwa na oddziaływanie mroźnego powietrza, a w czasie wegetacji wilgotne powietrze i ciepła pogoda wpływają na namnażanie się niezwykle groźnych dla wiśni grzybów, wywołujących liczne choroby.
zwalczanie chorób wiśni
Obecność grzybów na wiśni
Duża wilgotność i wysoka temperatura jest doskonałym środowiskiem do życia dla licznych odmian grzybów. Ich obecność na drzewkach owocowych prowadzi w bardzo szybkim czasie do powstawania licznych zarażeń, które stopniowo doprowadzają drzewka do zniszczenia. Najpowszechniejsze efekty obecności chorób dają się bez trudu zauważyć na owocach, które pokrywają się licznymi odbarwieniami i zgnilizną, a także na liściach i korze. W sytuacji zignorowania, bądź zaniedbania danego drzewka, możemy bez trudu doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Właśnie z tego powodu bardzo istotne jest, aby znać poszczególne choroby wiśni, potrafić poprawnie rozpoznać ich objawy i dzięki temu móc zastosować odpowiedni preparat zwalczający choroby wiśni.

Najpowszechniejsza choroba wiśni
Do najczęściej spotykanych chorób wyśni należy zdecydowanie Monilioza, powszechnie nazywana brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Wywoływana jest grzybem Monilia laxa, który masowo namnaża się w okresie kwitnienia wiśni, podczas sprzyjających mu warunków pogodowych, czyli wysokiej wilgotności, połączonej z dużą temperaturą powietrza. Infekcja następuje podczas opadów deszczu, ale również w wyniku oddziaływania na drzewku porannej rosy. Choroba ta swoim działaniem dotyka właściwie całe drzewko – porażone zostają liście, owoce, kwiaty i pędy. Najbardziej charakterystycznym i dostrzegalnym na pierwszy rzut oka objawem choroby jest jej działanie na owoce. W wyniku obecności choroby pokrywają się one brunatnymi plamami oraz gnilnymi nalotami. Po niedługim czasie ulegają deformacji, usychają i w takiej martwej postaci utrzymują się na drzewku.

Zwalczanie Moniliozy
Walka z obecną na drzewkach brunatną zgnilizną polega przede wszystkim na systematycznym i dokładnym usuwaniu wszystkich zarażonych organów drzewka. Jeśli tylko dostrzeżemy na swojej wiśni porażone liście, ciemniejące owoce, lub zasychające kwiaty, bez skrupułów należy usuwać całe zarażone pędy i niszczyć je. Bardzo ważne jest również, aby nie dopuścić do pozostania na drzewku martwych i zasuszonych owoców na okres zimowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ będą one źródłem kolejnego zakażenia w następnym okresie kwitnienia.
W przypadku obecności we wcześniejszych latach brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, ale również i innych chorób wiśni, zalecane jest wykonywanie prewencyjnych oprysków wszystkich drzew preparatami zwalczającymi choroby wiśni. Oprysk i najlepiej jest przeprowadzać w dwóch porcjach: pierwszy na samym początku okresu kwitnienia, a drugi w jego pełni. Środki, które powinny być zastosowane to np. Miedzian 50 WP, który powinien być podany w dawce 4-6 g na litr wody. Jest to środek stosunkowo nieszkodliwy dla środowiska i dzięki temu dopuszczony jest do zastosowań w uprawach ekologicznych.